Hélo, de mi az a Mindspace?

Mindspace pecsétben

MIT IS CSINÁLUNK

A Mindspace egy nonprofit szervezet, tevékenységünk fókuszában az élhető város áll. Tíz éve szervezünk programokat és közvetítünk emberek, negyedek, városrészek és különféle szereplők között.

Célunk, hogy ne csak hidat képezzünk, hanem aktívan segítsük a közös munkát, legyen szó önkormányzatról, intézményekről, városlakókról vagy épp valamilyen gazdasági döntéshozóról.

A bevonás széleskörű eszköztárának használatával szeretnénk a részvételi folyamatokat elősegíteni, amelyekben a facilitáció módszere elérhető és tényleg hasznos eszköz.


MIT TUDUNK

Városi vizionálás, urbanisztika, szabadfogású placemaking

Összefüggésekben gondolkozunk, azt figyeljük, hogyan hat az ember a városra és viszont. Az urbánus lét fenntarthatósága, a környezeti hatásunk csökkentése és a tudatos életmód elősegítése áll a fókuszunkban. Tereket töltünk meg új élettel, funkciókkal és találkozási pontokat alakítunk ki. Ezeken túl pedig tágabb keretek között értelmezzük a várost és stratégiai, szakmai szemmel tudunk víziók kialakításában, konkrét tervek megvalósításában közreműködni.

Kreatív kommunikáció

Innovatív és oldschool kommunikációban is otthon vagyunk. A célközönséget megismerjük, felmérjük és megvizsgáljuk, mi működik igazán az aktuális helyzetben. Nem csak a tartalommal, hanem a formával is kísérletezünk. Nyomtatott zinektől, online kampányokon, social media felületek kezelésén át, offline kommunikációig, mindenféle kreatív kommunikációval foglalkozunk. A lényeg, hogy betaláljon az üzenet.

Facilitáció

Csoportok, csapatok, szervezetek, cégek. A közös bennük, hogy többen vannak a tagok, és biztos, hogy működhetne valami jobban. Mi figyelünk, segítjük alakítani a folyamatokat, rámutatunk emberi dinamikákra és közösen formáljuk, hogyan lehetne könnyebben és hatékonyabb egy kreatív (város)tervezési/szervezési folyamat.

Esemény szervezés

/ népünnepélyek falunapok utcavacsorák városi séták workshopok lakossági vitaestek /
Széles palettán mozog nálunk az eseményszervezés, a szociális gyerektábortól a szakmai programig terjed. Csináltunk már három napos fesztivált a Rákóczi téri csarnokban és heti rendszerességgel működtettünk közösségi reggelit ugyanott. Utcavacsorákat, a tudatos élettel foglalkozó workshopokat, előadásokat, szakmai találkozókat, városi sétákat is szervezünk. Új formátumok kitalálása pedig az egyik legnagyobb öröm számunkra.

Közösségépítés

/ beépülünk felderítünk összehozunk /
Alapvetően minden tevékenységünk középpontjában a közösségépítés áll. Az online világon túli valódi kapcsolatokban rejlő erőt keressük és követjük. Azt, hogy hogyan lehet emberi léptékben, tisztelet mellett kapcsolatokba bonyolódni és azokat fenntarthatóvá tenni. Legyen szó gyerekről, vagy idősről, egyetemistáról vagy a szomszédról, mindenki megtalálja a helyét a programjainkon. Ha pedig ismeretlen terepen munkálkodunk, sokat figyelünk, hogy megtaláljuk a helyünket és organikusan alakítjuk a kapcsolatokat.


EDDIGI EGYÜTTMŰKÖDÉSEK

Shared Cities: Creative Momentum

Egy európai kulturális platform, ami az urbanisztika és a városi közösségek kihívásaival foglalkozik. Részben a pályázat segítségével indult a Csarnoknegyedre fókuszáló projektünk, aminek része például a Rákóczi Kartell vagy a 8oldal kiadvány.

CaPE és a VIII. kerületi Önkormányzat - TérKöz Pályázat

A Civilek a Palotanegyedért Egyesülettel dolgozva valósult meg több közösségi programunk a Palotanegyedben. Lényege, hogy a TérKöz pályázat keretein belül megvalósuló infrastrukturális és építészeti változások mellett közösségépítés is megvalósuljon. A projekt része például a Bródy Utcaünnep, vagy a Palotalap kiadvány.

CSAPI - Rákóczi téri vásárcsarnok

A Fővárosi Önkormányzat Csarnok és Piac Igazgatóságával együttműködve valósítottuk meg a Rákóczi téri vásárcsarnokban programjainkat.

V4 - 4 cities, 4 markets

A Visegrád Fund által támogatott projekt célja újragondolni a piacok és vásárcsarnokok szerepét a mai modern társadalmakban.

NewPilgrimAge - Interreg Central

A projekt célja, hogy a részt vevő városok megőrizzék, és újra éljék Szent Márton kulturális örökségét, a nevéhez kapcsolható szolidaritás és vendégszeretet. Együttműködés több európai várossal, ami Szent Márton életútjához köthető.


MUNKATÁRSAK

Zsargó Szilvia, Kobrizsa Ádám

CSAPAT

Akik korábban segítették a Mindspace munkáját.

Bánfi Norbert · Benedek Áron · Babai Dénes · Brzoboháty Peti · Boros Ádám · Buczkó Bence · Budai Balázs · Czobor Szabi · Dalos Eszter · Elek Zsófi · Gunther Dóri · Háznagy Gáspár · Horváth Győző · Jaskó Bálint · Jávor Zsófi · Kiss Dávid · Kovács Matyi · Kreiss Fanni · Kuslits Máté · Lang Ádám · Hanna MacDonald · Madácsi Flóra · Major Réka · Málnás Eszter · Nánási Emese · Frank Meijer · Pignitzky Ágó · Pintér Pálma · Pusztai Lola · Rác Zsuzsi · Regőczi Marci · Rehling Berci · Rózsavölgyi Andrea · Daan Sanders · Simonyi Kristóf · Simonyi Cecília · Sipos Márti · Sipos Balázs · Somló Dávid · Szász Marci · Szekeres Heléna · Szigeti Árpi · Szollár András · Tamási Judit · Tettamanti Zsófi · Thury Lili · Szabó Veron · Varga Cili · Vértesi Maya · Vida Vera · Virág Balu · Zsemlye Flóra és még sokan mások


TÖRTÉNETÜNK NAGY VONALAKBAN

Szinte minden a Magyar Kerékpárosklub irodájában kezdődött

Mi, a Mindspace alapítói mindig nagy örömmel gondolunk vissza a Magyar Kerékpárosklubnál töltött 2008-2010 közötti időszakra, ahol találkoztunk egymással és lehetőségünk volt sokunk életét hosszú távon meghatározó projekteken együtt dolgozni. A Mindspace szellemiségének megszületését egy felejthetetlen, egy hónapos 1000 km-es Duna menti 50 fős, nemzetközi kerékpártúra adta. Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hogy rengeteg jó élménnyel gazdagodva élesben tanulhattuk meg közösen, hogyan lehet a városi kerékpározást népszerűsíteni és az élhető város ügyét előmozdítani. Nagyon jó érzés visszagondolni, hogy mennyi tehetséges és elkötelezett emberrel talákozhattunk és dolgozhattunk együtt, akik közül sokan végül hivatásként is az élhető város megteremtését választották.

Hív a Duna!

2012-től, a Mindspace hivatalos létrehozásával immár saját szervezeti keretek között folytattuk a Duna és közvetlen budapesti környezetének, partjainak bemutatását és népszerűsítését. A Hív a Duna! programsorozatot 4 éven keresztül szerveztük, több mint 30 eseményt, különböző non-formális oktatási és kulturális történetet kötöttünk össze sok-sok partnerünkkel közösen.

Hív a Duna! 2012 · Hív a Duna! 2013 · Hív a Duna! 2014 · Közösségi bor

Okos várostól a játékosításig és 100 szóban Budapest

2014-től az elsők között igyekeztünk a smart city és a gamification bonyolultnak tűnő fogalmait gyakorlati példákon keresztül közérthetővé tenni. Játékosított konferenciák, okos város felé mozdító budapesti projektek összegyűjtése és a smartcitybudapest.eu weboldal indítása és sok-sok városi játék és megbízás nem csak Budapesten. Ezzel együtt kezdetét vette a 100 szóban Budapest történetíró pályázat.

Smart City Budapest kezdeményezés · Mind the Game konferencia · 100 szóban Budapest · Irány Lillafüred!

Palotanegyed és Csarnoknegyed a gyakorlatban

2017-től a VIII. kerületi Rákóczi tér - Mikszáth tér tengelyre fektettük a hangsúlyt. Szeretnénk inspirálni az intézmények és a helyi közösség egymás felé nyitását, teret adni közös elmélkedéseknek, majd ezekből építkezve olyan kisebb-nagyobb léptékű beavatkozásokat és történéseket megvalósítani, amitől egy kicsit más élmény lesz erre járni, itt lakni, vagy alkotni. Az érdekel minket, hogyan tehetjük élhetőbbé és érdekesebbé a városnak azt a szegletét, amelyben mozgunk, és hogyan tudjuk összehozni ehhez az érdeklődőket, közösségeket, hogy a magukénak érezzék azt.

Shared Cities: Creative Momentum · Rákócziterezés · Rákóczi Reggeli · Rákóczi Kartell · 8oldal zine · Rákóczi Vakáczió · V4 Piacok elemzés · Bródy utca


Adatvédelmi tájékoztató >>

Felhasznált fotók: Fortepan

Az idei pályázat sok szempontból máshogy alakult, mint szokott. A pandémia okozott egy kis kavarodást és tavasz helyett ősszel rendeztük meg a történetíró versenyt.

o

Az idei Nemzetközi Facilitációs Hét rendezvény keretein belül szervezetünk is tart workshopot a részvételi tervezés és a facilitáció témájában 2020. október 20-án Budapesten.

o

Mivel mi magunk is foglalkozunk a részvételi/közösségi tervezéssel, ezért kicsit utánajártunk és mélyebbre ástunk a társadalom bevonás témájának. Ebben a bejegyzésben több forrást alapul véve összeszedtük a számunkra fontos kérdéseket, amikre konkrét hivatkozások és a saját gondolataink felhasználásával válaszolunk.

o

A város fejlesztése, átalakítása, üzemeltetése nagymértékben a bürokrácián, a hivatali dolgozókon múlik. Szerepük sokkal nagyobb a hétköznapi működésben, mint azt gondolnánk. Egy-egy engedély vagy szabály kapcsán minden lakó, vállalkozás találkozik az ügyintézési nehézségekkel.

o

Budapest mára igazi nagyvárossá vált, ahol minden percben, mindenhol történik valami. A képeslapok és a prospektusok leírásai mögött mi, budapestiek hétköznapi történetek millióit éljük át: a "100 szóban Budapest" pályázat célja továbbra is az, hogy ezeket a személyes sztorikat tegye hozzáférhetővé a maguk eredetiségében és őszinteségében.

o

Oldalak